Mik lehetnek azok az eltérések, amik felhívják a figyelmünket a gerincferdülésre?

A gerinc elferdülését időben észre lehet venni, ha a gyermekek növekedése során rendszeresen figyelünk néhány jelet. A gyermeket álló helyzetben hátulról és elölről is meg kell néznünk, találunk-e aszimmetrikus eltéréseket.

Mire figyeljünk?

Hasonlítsuk össze a vállak, lapockák, medence helyzetét és figyeljük meg az izmok esetleges túlfeszülését.

Két váll egy szintben van -e, vagy valamelyik feljebb, akár előrébb áll? A két lapocka egyforma magasságban helyezkedik el, illetve hasonló módon fekszenek fel a mellkasfalra, vagy kissé elbillent helyzetben vannak?Látható -e aszimmetria a törzs két oldala között, dől a törzs valamelyik oldal felé?

A törzs – karok – derékív viszonyában látunk különbséget a két oldal között? Milyen a medence helyzete, két oldalának teteje vízszintes, vagy kicsit lebillen, akár elcsavarodik valamelyik oldalra?

Kérjük meg a gyermeket hozzánk képest háttal álljon, fokozatosan hajoljon előre a lába felé, lazán lógatott karokkal. A lassú előrehajlás alatt megláthatjuk a törzs 2 oldala között az aszimmetrikus eltéréseket, így a háti szakaszon a bordapúpot, vagy a derék területén az ágyéki púpot.

Ha találtunk gerincferdülésre utaló jeleket, további vizsgálatok céljából érdemes szakorvoshoz és scoliosis kezeléssel foglalkozó gyógytornászhoz fordulni.

Az apró aszimmetriákat is komolyan kell venni, érdemes utána menni ,vajon a kisebb differenciák mekkora gerincferdülést rejthetnek. Ahhoz, hogy ennek valódi mértékét megláthassuk, sokszor szükség van röntgen vizsgálatra.

A gyermek és a tinédzser korban többször van ugrásszerű növekedés, amikor néhány hét alatt több centimétert is nőhetnek a fiatalok. Nyár után a gyerekek akár 10 cm – el magasabban kezdik meg az új tanévet. Ezekben az időszakokban érdemes még jobban figyelni az intő jelekre és a mozgásterápiát még intenzívebben végezni.

A szűrővizsgálati tesztet célszerű havonta megnézni, kiemelten fontos 10-11 éves kortól 17-18 éves korig a növekedés lezárulásáig kontrollálni a gyermekeket.

Az időben elkezdett, megfelelő terápiával a későbbi problémák megelőzhetők.

Némethné Szabó Edina

Schroth terapeuta, gyógytornász

Foglalj online időpontot!

Íratkozz fel hírlevelünkre

Kövessen a Facebookon