A viscerális terápia egy manuális technika, melynek során oldjuk a belső szervek szöveteinek feszességét. Az a cél, hogy javuljon a nyirokkeringés, a szervek keringése, ezáltal pedig a funkciójuk is.
A viscera egy latin eredetű szó, amely összefoglaló néven a belső szerveket és zsigeri hasi szerveket (máj, bél, gyomor, vese, nemi szervek a medence tájékon) jelenti. Ha egy belső szerv nem tud a működéséhez megfelelően elmozdulni, a szerveket összekötő szövet feszessé válhat, funkcionális zavar léphet fel az adott szervben (pl.: bélpanaszok, vizelettartási zavarok, menstruációs fájdalmak). A terápia során finom, lágy fogásokkal ezeken a területeken meglazítjuk a letapadásokat, serkentjük a keringést, hogy a szervek ismét probléma nélkül működhessenek. Ezzel a módszerrel javítható bizonyos záróizmok működése, lazíthatók például műtéti hegek utáni összetapadások.

A fascia, egy speciális „nyunyákos” anyag, amely körbeveszi az izmokat, belső szerveket, nagy hálós rendszerben helyezkedik el a testünkben. Fontos a megfelelő állagának fenntartása – javarészt vízből, kollagénből, elasztánból áll-, mert ez befolyásolja az izmok rugalmasságát, rajta keresztül haladnak át az izmokat tápláló erek. Továbbá a belső szervek funkciójára is hatással van, hiszen ha a belső szerv nem tudja a saját mozgását végezni a hasűrön belül egy letapadás következtében, akkor hosszútávon zavarokat tud okozni az adott a területen és azon túl is. Érdemes úgy elképzelni, mint egy óriás rugalmas pókhálót, ami több rétegben helyezkedik el a testünkben, és amit ha megérintünk és meghúzunk az egyik végénél, akkor az egészen távoli pontoknál is megváltozik az alakja, erős és tartós húzás esetén pedig a távoli pontoknál is teljesen átalakulhat a háló formája.

Ha a belső szerveink szöveti hálójában letapadás van, visszatérő ízületi blokkot, kisugárzó fájdalmat okozhatnak a szomszédos ízületeknél, a szerv reflexzónájában is (például egy tartós gyomorpanasz bal váll problémát, hátfájdalmat is okozhat). Így hasznos lehet ez a terápia, ha visszatérő, hullámzó ideig tartó ízületi fájdalmaink vannak és a mozgásterápia ellenére is visszatérnek a panaszok, továbbá tartós gyógyszerszedéskor, emésztési zavarok, reflux, krónikus gyulladásos megbetegedések esetén, nőgyógyászati problémák (pl. PCOS, endometriózis), emésztési problémák, bármilyen belső szervet érintő műtéti heg, ciszta meglétekor.
A terápia hatékonysága úgy érhető el igazán, ha 2-3 hetente, összesen 4-5 kezelést tudunk megvalósítani az életmódváltás mellett.

A következő problémák esetében alkalmazható:

– emésztőrendszeri panaszok
– reflux betegség
– bizonyos szervek süllyedéses problémái
– vizelettartási, inkontinencia zavarok
– menstruációs fájdalmak
– endometriosis
– fejfájás
– egyéb fájdalmak például sérülések után
– krónikus, többször kiújuló belső szervi problémák

Terapeuta

Foglalj online időpontot!

Íratkozz fel hírlevelünkre

Kövessen a Facebookon