A szülés utáni visszatérés az eddig megszokott életszituációinkba, sokszor nehézséget jelenthet.

A Mummy Tummy Training során többféle oldalról igyekszünk megtámogatni a folyamatot. A training minden esetben egy alapos állapotfelméréssel kezdődik, ahol felmérünk minden edzeni kívánt területet, különös tekintettel a hasizmokra, a medence-, illetve ágyéki gerinctájékra és a magára a testtartásra, statikára. A gyakorlatokat ezek alapján, egyénre szabottan alakítjuk ki.

Egy hanyag tartás vagy fokozott háti görbület esetén például amellett, hogy plusz nyomás nehezedik a medencealap izomzatára és a hasizmokra is, melyek eleve megnyúltak a várandósság miatt, a légzést is negatívan befolyásolja. Sok múlik a medence és a bordakosár helyzetén is. Mivel a hasizmok azokon erednek illetve tapadnak, így bizonyos eltérések fennállásakor felbomlik az egyensúly és nem képesek megfelelően ellátni a feladatukat. Tehát bármilyen tartásprobléma esetén elengedhetetlen első lépésként megérezni és megtanulni a helyes testtartást.

Otthon is tehetünk egy próbát önmagunk ellenőrzésére.

Álljunk egy egész alakos tükör elé. Szemből nézve figyeljük meg először az egész testtartást. Optimális esetben a fej középen van, a vállak és a medence vonala vízszintes, egymással párhuzamos. Néha előfordulhat, hogy a mellkas és a medence egymáshoz képest kissé elcsúszott oldalirányban – ideális esetben éppen egymás fölött helyezkednek el, vagyis a köldökünk és az orrunk között húzott képzeletbeli egyenesnek merőlegesnek kell lennie a medence és a vállak vonalára.
Forduljunk el 90 fokot valamelyik irányba. Próbáljuk megállapítani, hogy oldalnézetből az alsó végtagok és a törzs tengelye merőlegesek-e a talajra. A következő fontos dolog, hogy a gerinc élettani görbületei („S” alakban) megtartottak-e. Lehet a medence túlzottan előrebillent vagy hátrabillent és ugyanez igaz a mellkasra. Mind a négy esetben megváltozik a gerinc statikája is.
Mindezen korrekciók megtartása mellett, képzeljük el, hogy a fejtetőnknél fogva húznak egy zsinóron felfelé és nyújtózzunk meg ebbe az irányba.

Aki végigkövette magán a fenti pontokat, most bizonyára elképzelhetetlennek tartja, hogy ebben a helyzetben mozogni is lehet, vagy legfeljebb csak úgy, mint egy robot. Ez teljesen normális – az első alkalommal mindig furcsának hat. Ezért is jó a tréning, mert a korrekciókra minden gyakorlatnál figyelünk, sőt, már az elsőtől az utolsó pillanatig, ahogy belép a vendég a tornaterembe és távozik. Szépen lassan megszokjuk, és ez lesz a természetes.
Fontos azonban megjegyezni, hogy mindannyian különbözünk, más az alkatunk, és más az előtörténetünk. Előfordulhat, hogy egy korábbi sérülés, mozgásszervi probléma befolyásolja, hogy milyen a lehető legjobb tartáskorrekció számunkra. A pontos, egyénre szabott beállításban gyógytornász nyújthat segítséget. Az új helyzetek felépítését pedig a támogatással és a saját szorgalommal elérhetjük.

Fehér Kata
Gyógytornász

Bővebben a módszerről itt:
Mummy Tummy Training

Foglalj online időpontot!

Íratkozz fel hírlevelünkre

Kövessen a Facebookon